انتشارات پژواک آرمان

زگیل تناسلی یا (HPV)

 زگیل تناسلی یا  (HPV)

 

 

 

 

    برای دریافت اطلاعات بیشتر  می توانید از  طریق کلیک بر روی این لینک https://www.behdasht.tv/program/شناخت-پیشگیری-و-درمان-زگیل-تناسلی فیلم مربوط به این مبحث را مشاهده فرمایید.  

 

زگیل تناسلی چیست؟  

 

زگیل تناسلی زائده ای نرم است که در اندام تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند باعث درد ، ناراحتی و خارش شوند.

زگیل های تناسلی یک عفونت منتقله از راه ارتباط جنسی هستند که توسط برخی از گونه های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اینها با گونه های پرخطر که می توانند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند متفاوت هستند.

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی شایعترین در میان بیماری های مقاربتی است. زنان و مردان فعال جنسی در معرض عوارض HPV ، از جمله زگیل های تناسلی هستند. عفونت HPV به ویژه برای خانم ها خطرناک است ، زیرا برخی از انواع HPV همچنین می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند.

درمان کلیدی زگیل تناسلی در کنترل این عفونت است.

 

علائم زگیل تناسلی چیست؟

 

زگیل های تناسلی از طریق فعالیت جنسی ، از جمله رابطه دهانی ، واژینالی و مقعدی منتقل می شوند. در نظر داشته باشید ممکن است چندین هفته یا چندین ماه پس از عفونت دچار زگیل نشوید.

زگیل های تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. ممکن است بسیار کوچک و رنگ پوست یا کمی تیره باشند. قسمت بالای زگیل ، ممکن است شبیه گل کلم باشد و در اثر لمس احساس صاف یا کمی دست انداز داشته باشد. همچنین ممکن است به صورت خوشه ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل ایجاد شوند.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در مناطق زیر ظاهر شود:

برای زنان ، این زگیل ها ممکن است ظاهر شوند:

زگیل تناسلی همچنین ممکن است در لب ، دهان ، زبان یا گلو شخصی که رابطه دهانی با شخصی که ویروس HPV  داشته است ، ظاهر شود.

حتی اگر زگیل های تناسلی را مشاهده نکنید ، باز هم ممکن است علائمی ایجاد کنند ، مانند:

در صورت گسترش یا بزرگ شدن زگیل های تناسلی ، این شرایط می تواند ناخوشایند یا حتی دردناک باشد.

 

علت ایجاد زگیل های تناسلی چیست؟

 

بیشتر موارد زگیل تناسلی توسط ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. ۳۰ تا ۴۰ گونه HPV وجود دارد که به طور خاص دستگاه تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما فقط تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند.

ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست بسیار قابل انتقال است و به همین دلیل است که به عنوان یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود.

در حقیقت ، ویروس پاپیلومای انسانی به قدری رایج است که منابع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری می گویند اکثر افراد فعال جنسی در برخی موارد به آن مبتلا می شوند.

با این حال ، ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود. در حقیقت ، در بیشتر موارد ، ویروس خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند.

زگیل های تناسلی معمولاً ناشی از گونه های HPV است که با گونه های ایجاد کننده زگیل بر روی دست ها یا سایر قسمت های بدن متفاوت است. یک زگیل نمی تواند از دست کسی به دستگاه تناسلی منتقل شود و بالعکس.

 

 

هر فرد فعال جنسی در معرض ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی قرار دارد. با این حال ، زگیل های تناسلی بیشتر در افرادی دیده می شود که:

 

 

 تشخیص زگیل تناسلی

برای تشخیص این بیماری ، پزشک در مورد سلامتی و سابقه جنسی شما سوال می کند. این شامل علائمی است که شما تجربه کرده اید و اینکه آیا بدون کاندوم یا بوسیله رابطه دهانی پرداخته اید.

پزشک همچنین در هر ناحیه که به وجود زگیل در آن مشکوک است ، معاینه فیزیکی انجام می دهد.
 

 

سایر عوارض احتمالی HPV چیست؟

عفونت HPV عامل اصلی سرطان در دهانه رحم است. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلولهای دهانه رحم شود که به آن دیسپلازی گفته می شود.

انواع دیگر HPV نیز ممکن است باعث سرطان واژن شود که ارگانهای خارجی دستگاه تناسلی زنان است. آنها همچنین می توانند باعث سرطان آلت تناسلی و مقعدی شوند.    

 

زگیل تناسلی در خانم ها

از آنجا که زگیل می تواند در اعماق بدن زنان ایجاد شود ، ممکن است لازم باشد پزشک معاینه لگن انجام دهد. آنها ممکن است از یک محلول اسیدی ملایم استفاده کنند که به دیده شدن بیشتر زگیل کمک می کند.

پزشک همچنین ممکن است آزمایش پاپ (که به آن پاپ اسمیر نیز معروف است) را انجام دهد ، که شامل گرفتن یک سواب از ناحیه برای به دست آوردن سلول ها از دهانه رحم شما است. این سلول ها سپس می توانند از نظر وجود HPV آزمایش شوند.

انواع خاصی از HPV ممکن است نتایج غیرطبیعی در آزمایش پاپ اسمیر ایجاد کند که ممکن است نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی باشد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص دهد ، ممکن است برای کنترل هرگونه تغییر یا به روش خاصی به نام کولپوسکوپی نیاز به غربالگری های مکرر داشته باشید.

اگر شما یک زن هستید و نگران هستید که ممکن است به نوعی HPV مبتلا شده باشید که به عنوان عامل سرطان دهانه رحم شناخته می شود ، پزشک می تواند آزمایش DNA انجام دهد. این مشخص می کند که چه فشار HPV در سیستم خود دارید. هیچگونه آزمایش HPV برای مردان هنوز در دسترس نیست.

 

 

چگونه می توان از بروز زگیل تناسلی جلوگیری کرد ؟

واکسن های HPV به نام Gardasil و Gardasil 9 می توانند زنان و مردان را از رایج ترین گونه های HPV که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند محافظت کرده و همچنین می توانند در برابر گونه های HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند محافظت کنند.

واکسنی به نام سرواریکس نیز موجود است. این واکسن از سرطان دهانه رحم محافظت می کند اما از زگیل های تناسلی محافظت نمی کند.

واکسن HPV را افراد تا ۴۵ سال و همچنین افراد در سن ۹ سالگی می توانند دریافت کنند. این واکسن بسته به سن در یک دوره دو یا سه بار تزریق می شود. هر دو نوع واکسن باید قبل از اینکه فرد از نظر جنسی فعال شود ، تزریق شود ، زیرا قبل از اینکه فرد در معرض HPV قرار گیرد ، بیشترین تأثیر را دارد.

استفاده از کاندوم یا محافظ دندان و دهان در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. نکته مهم استفاده از مانع فیزیکی برای جلوگیری از انتقال است.